sobota, 22 września 2012

Pozwolić się kochać

Kobiecie tkwiącej w nieudanym związku bardzo trudno patrzeć na szczęśliwe pary i słuchać opowieści kochanych kobiet. To nagłe ukłucie bólu i zazdrości, głuchy smutek później. Że wieczorem ona grzeje stopy o jego stopy. Że przynosi do pracy kanapki przez niego zrobione. Że on tłumaczy synom: „Dbajcie o mamę, widzicie, jest zmęczona”. Więc tak może być? Ludzie dbają o siebie, okazują troskę, sprawiają sobie przyjemności?

Łatwiej stwierdzić, że faceci są do bani jako gatunek i że nie ma udanych związków. To prawda, znam niewiele szczęśliwych par. Ale kilka jednak zdarzyło mi się spotkać. Słucham uważnie, jak to robią. Szukam podpowiedzi, kierunkowskazów, opowieści. Największe wrażenie zrobiło na mnie wyznanie koleżanki. Zawsze mówiła bardzo ciepło o swoim mężu i twierdziła, że nigdy nie żałowała decyzji o poślubieniu tego właśnie człowieka. Jak to się zaczęło? - zapytałam. Odpowiedziała: Pozwoliłam się kochać.

Kobiety, które znam, dużo dają. Starają się, zabiegają, dogadzają. Są bardzo aktywne. Manipulują, wymuszają, domagają się. Być może w ten sposób same tworzą złudzenie, że są kochane. Nie czekają, aż on się postara. Gdyby się nie doczekały, czułyby się zbyt bezradne.

A może rację miały nasze babcie? Że to on powinien się starać. Zapraszać, rozpieszczać, obdarowywać. A rolą kobiety jest pozwolić się kochać?

10 komentarzy:

 1. Nie ma przepisu. A właściwie: trzeba być cierpliwym i uważnym, być sobą - wszystko to by dobrze się poznać, siebie samego i nawzajem. Ważne żeby wiedzieć co mi najbardziej odpowiada. Wówczas jest wieksza szansa na udany związek.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie nie powinnny domagać, manipulować, a tym bardziej wymuszać. Nie powinny również czekać i łudzić się. powinny p r o s i ć. Powinny mówić, czego chcą i czego nie lubią. powinny mówić, czego nienawidzą. Powinny mówić zarówno o własnych emocjach jak i o własnych potrzebach, I powinny szanować jedne i drugie u swoich mężów i dzieci.
  Reszta przyjdzie sama.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są fajne sposoby na bycie aktywną. A potem trzeba oddac pole, poczekac i pozwolic... :)
   Ale pewności, że reszta przyjdzie sama, miec nie można. Bo to już nie od nas zależy.

   Usuń
 3. Wg mnie za dużo tu gadania.
  Zagadka: Czym się różni jaskółka afrykańska od jaskółki europejskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A bo ja lubię rozkładac włos na czworo :PP
   Jakie jest rozwiązanie zagadki?

   Usuń
 4. odpowiedź: http://youtu.be/8XYmnsMQ8gY

  OdpowiedzUsuń
 5. Aaa, wiedziałam, że już to kiedyś słyszałam :) Aczkolwiek związku nie widzę :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwiazek z monty pythonem: Ty jestes krolem Arturem...

  OdpowiedzUsuń